Mgła złowrogo zasłaniająca jesienne niebo w niemal każdym mieście w Polsce nie napawa optymizmem. Szkodliwe kłębowisko, które widoczne jest nad naszymi głowami to efekt kumulacji szkodliwych pyłów i gazów, czyli produktów wydobywających się z kominów. To poważny problem, który ma realny wpływ na nasze zdrowie, a nawet życie. Nie każdy wie, czym można bezpiecznie palić w piecu i jakie są rodzaje węgla opałowego. Poniższy artykuł to krótki poradnik, który rozwieje Wasze wątpliwości.
Jak i czym palić w piecu, aby nie szkodzić? Czy jest to w ogóle możliwe?
To, czym palimy w piecu i jakiego rodzaju węgla do tego używamy, ma realny wpływ na środowisko, w którym żyjemy. Ważne, abyśmy w sposób efektywny, ale i ekonomiczny wybierali odpowiedni rodzaj materiału opałowego. Zatem bez większych konsekwencji i wyrzutów sumienia możemy palić w piecu:
- węglem kamiennym,
- koksem dowolnego rodzaju,
- nieprzetworzonym drewnem (nieimpregnowanym),
- papierem i tekturą,
- resztkami z gospodarki leśnej,
- odpadami z kory,
- trocinami,
- ekogroszkiem,
- pelletem,
- brykietem drzewnym.
Należy pamiętać, że wymienione rodzaje opału podczas spalania nie wydzielają toksycznych substancji, których wchłanianie ma realny (negatywny!) wpływ na nasze samopoczucie.
Jakie są rodzaje węgla do palenia? Przegląd surowców opałowych.
Mając na względzie zawartość pierwiastka, rodzaje węgla kopalnego dzielimy na:
- węgiel kamienny, węgiel brunatny, szungit, antracyt, torf.
Z wymienionych rodzajów węgla kopalnego tylko węglem kamiennym możemy bezpiecznie palić w piecach. Należy mieć także na uwadze, że bryły węgla do palenia powinny być grube i wykazywać się dobrą jakością. Zabronione jest spalanie mułu węglowego, miału, a przede wszystkim węgla brunatnego. Uznany za słabej jakości paliwo, nie nadaje się jako materiał użyty do ogrzewania domów i mieszkań.
Czym można palić w piecu na pellet?
Będąc świadomym użytkownikiem wytwarzanego ciepła i zdając sobie sprawę z zagrożeń nadmiernego użytkowania opałów kopalnych, należałoby zastanowić się nad alternatywą do tzw. kopciuchów. Odpowiedzią może stać się wykorzystanie pieców na pellet dających możliwość palenia różnorodnych zbóż, ziaren (np. kukurydzy) czy pestek owoców. Przy jednoczesnym zachowaniu odpowiednich zasad palenia, możemy sprawić, że nasze palenie w piecu stanie się bardziej ekologiczne.
Jakie są zasady bezpiecznego palenia pelletem?
Podstawą sukcesu palenia w kotłach na pellet jest wilgotność użytego materiału. Istotną rzeczą staje się też jednorodność wykorzystanego paliwa. Zachowując te dwie zasady, mamy pewność, że piec na pellet bez problemu sprosta swojemu zadaniu. Istotną cechą gwarantująca powodzenie jest automatyczny podajnik i o tym musi pamiętać każdy użytkownik pieca.
Do palenia w piecu na pellet wykorzystuje się najczęściej ziarna owsa. Do spalania przeznaczone jest zboże niewykorzystane do celów spożywczych. Z 3 kg materiału uzyskiwane jest ciepło porównywalne do wykorzystania 1 litra oleju opałowego.
Czy w piecu da się palić ekologicznie?
Mimo wprowadzania ustawy antysmogowej mającej na celu wymianę starych, zużytych pieców na bardziej ekologiczne i przystosowane do panujących warunków, nie wszyscy zastosowali się do uregulowanej prawnie zasadzie. W wielu miejscach w dalszym ciągu używane są kopciuchy, których użytkowanie stwarza realne zagrożenie. Nie wszystko, co może posłużyć za opał, tymże opałem jest.
Zatem czym palić w piecu, aby było ekologicznie, a przede wszystkim bezpiecznie?
Zapominając o szkodliwych paliwach (węgiel brunatny czy tworzywa sztuczne), a których użycie wiąże się ze zwiększeniem poziomu zanieczyszczenia, możemy wybrać jedną z poniższych propozycji:
- pellet,
- dobrej jakości, gruby węgiel kamienny,
- nieimpregnowane drewno,
- brykiet.
Decydując się na jedną z tych opcji, nie tylko przyczyniamy się do polepszenia warunków środowiskowych. Wykorzystując do palenia w piecu wymienione rodzaje opału, nie odczujemy znacząco poniesionego kosztu, a świadomość poprawienia jakości powietrza powinna stać się dla nas bezcenna.