Bogaty rynek sprzedaży kotłów grzewczych oferuje właścicielom domów zróżnicowaną i indywidualnie dopasowaną ofertę. Znaczący wzrost budownictwa jednorodzinnego w ostatnich latach spowodował większe zapotrzebowanie na systemy ogrzewające. Wybór odpowiedniego pieca często spędza sen z powiek użytkownikom domów. Zróżnicowane pod względem funkcjonalności, rodzaju użytego materiału do spalania czy szeroki cenowy zakres to tylko kilka z czynników, które powinien rozważyć nabywca.
Odpowiedź na zwiększone zapotrzebowanie użytecznych pieców grzewczych, zawiera się w ich zróżnicowanej ofercie. Klasyfikuje się je w zależności od:
- nośnika ciepła,
- rodzaju użytego paliwa,
- sposobu spalania,
- mocy cieplnej.
Zważywszy na rodzaj użytego paliwa, piece grzewcze dzielimy na:
- kotły na paliwa stałe,
- kotły na paliwa ciekłe,
- kotły gazowe,
- kotły elektryczne.
Najpopularniejsze w użyciu są piece grzewcze zasilane węglem, drewnem, pelletem, ekogroszkiem, czyli paliwami stałymi.
Piece na paliwa stałe – rodzaje, funkcjonalność, przeznaczenie
Zdecydowana większość właścicieli domów wybiera piece zasilane paliwem stałym, tj. węglem, drewnem, pelletem czy ekogroszkiem. Możemy podzielić je ze względu górne bądź dolne palenisko. Ze względu ekonomicznych użytkownicy kotłów wybierają te pierwsze. Zgodnie z unijnym rozporządzeniem sprzedawane mogą być piece o klasie nie niższej niż 5. Charakteryzują się niską emisją spalin, przez co uznawane są za bardziej ekologiczne.
Rodzaje pieców na węgiel – ekologicznie, tanio, skutecznie?
Piec na węgiel to najczęściej wybierany przez właścicieli domów piec grzewczy. Wpływa na to stosunkowo niski koszt samego pieca, ale także i materiałów. Brak konieczności serwisowania pieca to kolejny argument, który przekonuje eksploratorów. Przy tych niewątpliwych zaletach wyboru właśnie tego typu ogrzewania pojawiają się i wady. Palenisko w piecu na węgiel należy nieustannie kontrolować i ręcznie dokładać paliwo. Warto zaznaczyć, że w każdym piecu na węgiel możliwe jest spalanie także drewna.
Kotły węglowe dzielimy, biorąc pod uwagę sposób ich obsługi, czyli:
- obsługiwany ręcznie,
- wyposażone w odpowiedni podajnik – tzw. kotły bezobsługowe.
A także bierzemy pod uwagę zasadę działania konkretnego kotła. Zatem piece grzewcze węglowe dzielimy na:
- Piec węglowy z górnym spalaniem – zasilany węglem od góry. Rekomenduje się użycie węgla grubego sortu, by uzyskać jak najbardziej efektywne spalanie paliwa.
- Piec węglowy z dolnym spalaniem – kotły centralnego ogrzewania wyróżniające się systemem grzewczym umieszczonym na samym dole. Większa wydajność spalania spalin, dzięki temu uznawany się za przyjazny dla środowiska.
- Piec węglowy z górnym i dolnym spalaniem – umożliwia spalanie różnego rodzaju dostosowanych paliw stałych. W trybie spalania od dołu stosuje się drewno, pellet bądź węgiel, natomiast od góry możliwe jest użycie miału węglowego.
Decydując się na ten rodzaj pieca grzewczego, użytkownicy powinny wziąć też pod uwagę moc kotła. Musi być ona dopasowana do zapotrzebowań czy metrażu pomieszczeń, które mają być ogrzewane. Zbyt duże zużycie węgla spowoduje pozostałości w postaci popiołu. A to wiąże się z wysoką emisją zanieczyszczeń do atmosfery.
Piece na pellet – czy to ekonomiczna alternatywa?
Coraz więcej zwolenników zyskują właśnie kotły na pellet. Tanie w utrzymaniu i wyposażone w automatyczne podajniki sprawiają, że zainteresowanie ich ofertą jest duże. Nabywcy tego typu pieca powinni przygotować oddzielne pomieszczenie, w którym będą mogli przechowywać materiał do palenia. Zakłada się, że pellet przygotowany na sezon grzewczy może zająć nawet sporej wielkości magazyn.
A co z piecami na ekogroszek?
Kotły na ekogroszek to jedne z najchętniej wybieranych pieców grzewczych. Wpisujące się w ekologiczne trendy obecnych czasów stają się tanią i dostępną opcją dla każdego właściciela domu. Nie sprawiają żadnych problemów w użytkowaniu. Ekogroszek dzięki niskiej zawartości siarki i popiołu podczas spalania nie staje się groźny dla środowiska. To ekologiczne paliwo można nabyć w specjalnie przygotowanych, wygodnych paczkach.