Każdy obywatel Polski może zebrać drewno opałowe, chrust i drobnicę opałową gorszej jakości z Lasów Państwowych. Jednak należy pamiętać o określonych zasadach oraz dokonać opłaty za zebrane drewno w lesie.

Jak legalnie pozyskiwać chrust i drzewo niskiej jakości? 

Drzewa z lasu nie można wywozić i wynosić bez pozwolenia. Dotyczy to nawet gałązek, których używamy latem, aby rozpalić ognisko wieczorową porą w gronie przyjaciół. Natomiast możemy to zrobić po wcześniejszym zgłoszeniu tego faktu leśniczemu. To pokazaniu mu ilości, jaka chcemy wywieźć z lasu na opał – leśniczy wyceni drewno. I po zapłaceniu za nie można go wywieźć do domu.

Ile kosztuje chrust na opał zbierany w lesie? 

Obecnie ceny drewna wynoszą około 300-400 złotych za metr sześcienny. Gdy zbierzemy odpowiednią jego ilość, leśnik dokona odpowiednich obliczeń i poda nam cenę, jaką będzie trzeba zapłacić za zebrany chrust.

Jakie drewno można zbierać w lesie? 

Możemy tylko zbierać to, co leży na ziemi – chrust, gałęzie, odpady pozrębowe. Obowiązuje zakaz wycinania drzew, które rosną (nawet tych chorych).

W lasach w Polsce często organizowane są akcje związane z oczyszczania lasu. Polega to na sprzątaniu lasu z suchych i mokrych gałęzi, liści oraz innych zanieczyszczeń. Warto wtedy skorzystać i uczestniczyć w takich akcjach, ponieważ możne wtedy z lasu zabrać za darmo chrust.