System grzewczy znany pod nazwą centralne ogrzewanie to metoda ocieplania, której celem jest doprowadzenie ciepła z podstawowego urządzenia grzewczego do wskazanych odbiorników, np. grzejników zainstalowanych w danym lokalu mieszkalnym.  Mający na względzie dopasowanie do  indywidualnych potrzeby lokatorów powinien być ekonomiczny w eksploatacji i ogólnodostępny. To jedna z najpopularniejszych metod ogrzewania mieszkań. 

Czy to nowoczesna metoda ogrzewania?

W II w. n. e., czyli w czasach starożytnego Rzymu, domy antycznych mieszkańców ocieplane były za pośrednictwem energii ogrzewanej uprzednio w piecu i przesyłanej za pośrednictwem rur umieszczonych w ścianach czy podłodze. Wydaje się, że to prototyp współczesnego ogrzewania podłogowego. To ciekawa informacja świadcząca o tym, że nie tylko palenisko znajdujące się w wewnątrz było źródłem ogrzewania domostw.  Zapewnienie odpowiedniego ciepła frasowało naszych przodków już w czasach starożytnych, a oni sami dążyli do jak najbardziej skutecznych rozwiązań.

Archaiczna innowacja stała się postawą dzisiejszych instalacji. Nie jest jednak pozbawiona błędów – ciepłe powietrze rozprowadzane jest nieregularnie zatem pomieszczenia znajdujące się w mieszkaniu, ogrzewane są nierównomiernie.  I tutaj z pomocą także przychodzą nam przodkowie. W 1716 roku w Anglii do przekazywania ciepła wykorzystano wodę. Sposobem tym ogrzano jedną z licznych w ówczesnym czasie szklarń.

Jak działa centralne ogrzewanie? Opis krok po kroku.

Centralne ogrzewanie to przepływ ciepła wydobywający się z jednego źródła. Jest to najczęściej kocioł, w którym wytwarza się przekazywana energia cieplna. Jest ona wynikiem spalania użytego rodzaju paliwa. Rozprowadzona zostaje za pośrednictwem pompy obiegowej do konkretnych pomieszczeń przy użyciu przygotowanych rur czy kanałów powietrznych. Przepływająca przez nie podgrzana ciecz kończy swą wędrówkę w źródle docelowym, czyli w grzejnikach. Tym samym komfort cieplny mieszkańców jest utrzymany. 

Jakie są rodzaje centralnego ogrzewania?

To, jaki wybierzemy system centralnego ogrzewania, zależy przede wszystkim od potrzeb, jakie powinien on spełniać. Nie bez znaczenia jest też specyfikacja budynku i związane z nią koszty utrzymania.

  • Ogrzewanie grawitacyjne – system centralizacji ogrzewania odpowiadający za przesył ciepła za pośrednictwem siły grawitacji.
  • Model z pompą – prostsza w instalacji i popularniejsza opcja systemowa. Pompa obiegowa równomiernie rozprowadza podgrzaną wodę, doprowadzając ją do grzejników czy instalacji podłogowej.

Decydując się na ocieplanie mieszkania czy domu przy pomocy centralnego ogrzewania musimy zdawać sobie sprawę z obowiązków z tym związanych. Prawidłowy przepływ, a w konsekwencji uzyskanie ciepła, wiąże się z regularną obsługą kotła. Zasilany jest on najczęściej pelletem bądź ekogroszkiem. W tym przypadku konsekwencja działań jest podstawą prawidłowego funkcjonowania systemu grzewczego.

Ile kosztuje centralne ogrzewanie? Ceny ogrzewania przy pomocy CO.

Ogromną rolę w kosztorysie budowy domu powinna odegrać prawidłowo skonstruowana instalacja cieplna. Odpowiednio dobrany kocioł, wysokiej jakości pompy do przesyłu ciepła czy grzejniki to podstawa, na której nie powinniśmy oszczędzać. Nie zapominajmy także o prawidłowym montażu. Tylko profesjonalista jest w stanie przygotować sprawnie działający system grzewczy. 

Na wycenę ma wpływ także paliwo, które będziemy wykorzystywać do ogrzania kotła. Polecany jest wybór ekologicznego urządzenia, w którym spalany jest ekogroszek. Ten prosty w obsłudze kocioł, prawidłowo zainstalowany i obsługiwany, posłuży przez wiele lat. 

Przybliżony koszt instalacji systemu i skompletowania odpowiednich składowych do średniej wielkości domu jednorodzinnego oscylują w granicach 30-60 tysięcy złotych. Do tej wyceny należy doliczyć koszt rocznego zakupu materiału opałowego.