Uwolnienie się brudnego i śmierdzącego dymu do atmosfery to nic innego jak efekt uboczny spalania. W sytuacji, gdy odgazowanie materiału palnego przebiega zbyt gwałtownie, piec grzewczy nie jest w stanie pomieścić wytworzonej energii. Wynika to przede wszystkim z wadliwej techniki palenia w piecu. Prawidłowe rozpalanie w kotłach sprawia, że rozpala się praktycznie bez dymu, tym samym oszczędzając ok. 30% paliwa stałego. 

Prawidłowe rozpalanie w piecu to większa skuteczność cieplna

Najczęściej spotykaną opcją rozpalania w piecu to rozpalanie od góry. Jest sposobem nie tylko najbardziej efektywnym, ale i najczystszym. Redukuje nadwyżkę niebezpiecznych dla zdrowia związków wydobywających się wraz z dymem. 

Jak zatem rozpalić w piecu od góry?

Podstawą w rozpalaniu od góry jest przetransportowanie warstw żaru z dołu na górę paleniska. Budowa kotła pozostaje niezmienna, w dalszym ciągu powietrze przepływa ku górze. W tej opcji żar schodzi ku dołowi. Jednocześnie wydostający się dym z warstw nienagrzanego jeszcze opału ulega całościowemu spaleniu. Z jego spalenia powstaje większa ilość ciepła, a spaliny pozostają o wiele czystsze. 

Dym to efekt nieprawidłowego spalania. W sytuacji, gdy jest ono skuteczne, spada zużycie materiału palnego i tym samym zmniejsza się ekspozycja zanieczyszczeń. To, co mogło być śmierdzącym dymem, przekształciło się w ciepło. Ten sposób rekomendowany jest przede wszystkim dla kotłów przeznaczonych do pieców, w których palony jest węgiel i drewno.

Jak palić w piecu na ekogroszek?

Podobnie jak w przypadku palenia w piecu na węgiel czy drewno musimy skupić się na najbardziej efektywnej metodzie, która oprócz oszczędności przyniesie przede wszystkim optymalne ciepło. Indywidualne zapotrzebowanie na ekogroszek można sprawdzić i dostosować do własnych potrzeb korzystając z dostępnych w internecie kalkulatorów. Ekonomiczne palenie ekogroszkiem zapewnia prawidłowe jego spalanie, a co za tym idzie – przysłuży się do ochrony nadwyrężonego środowiska.

Ekogroszek uznawany jest za najbardziej ekologiczny opał z dostępnych na polskim rynku. Wzrastająca świadomość użytkowników pieców grzewczych powoduje, że jego właściwości są doceniane. Jest on wytwarzany z wysokokalorycznego węgla, a sam skład zawiera niski procent siarki. 

Aby nasze palenie w piecu na ekogroszek było opłacalne i skuteczne musisz pamiętać o kilku ważnych zasadach:

  • wybierz materiał palny tylko od sprawnego producenta – to gwarantuje wysoką jakość ekogroszku bez obaw, że zawiera on szkodliwe dodatki,
  • sprawdź jaką ilość paliwa potrzebujesz i kontroluj normy, nie narażając się na złe spalanie,
  • dozuj ekogroszek w wyznaczony sposób, nie przekraczając wyznaczonej normy,
  • wybierz odpowiedni piec – opcje generowania ciepła odpowiadają za prawidłowe spalanie ekogroszku,
  • zwróć uwagę na odpowiednią moc pieca do palenia ekogroszkiem – zagwarantuje to oszczędne i efektywne spalanie.

Prawidłowe spalanie ekogroszku – czyli jakie?

Jak zaznaczyliśmy powyżej – do prawidłowego spalania ekogroszku konieczne jest odpowiednie ustawienia pieca. Przede wszystkim pamiętaj o zapewnieniu odpowiedniej ilości powietrza. Zbyt duża ilość doprowadzi do szybkiego spalenia paliwa, nie generując optymalnego ciepła. 

Rozpalając w piecu na ekogroszek, nie zapomnij także o:

  • dopasowaniu czasu podania ekogroszku,
  • wyborze wysokiej jakości paliwa,
  • regularnym czyszczeniu pieca grzewczego.

Tylko takie zachowania zagwarantują efektywne spalanie, jednocześnie sprawiając, że palenie w piecu na ekogroszek stanie się ekonomiczne i wygodne.

A co z paleniem pelletem?

Pellet to ekologiczne źródło wytwarzania energii z jednoczesną wysoką wartością opałową. Paliwo to nie ma negatywnego wpływu na środowisko i jest pożądaną alternatywą do standardowych kotłów na węgiel. Piece na pellet są proste w obsłudze, a automatyczny podajnik odciąży znacząco użytkownika.

Produkt zbędny w jednej branży, staje się użyteczny w drugiej – i tak jest właśnie z pelletem. To skrawki, ścinki, trociny, a także suchy granulat, który jest produktem przetwórstwa produktów pochodzenia roślinnego.

Jak palić w piecu na pellet, aby wykorzystać jego pełen potencjał?

Przy rozpalaniu w piecu zarówno na pellet, jak i inne paliwa stałe należy brać uwagę optymalizację samego procesu spalania. Użytkownicy powinni pamiętać o podstawowych zasadach:

  • wybór odpowiedniego kotła – polecany jest ten z automatycznym podajnikiem,
  • odpowiedni dopływ powietrza – to podstawa procesu spalania i generuje jego skuteczność,
  • prawidłowa automatyka budynkowa – utrzymywanie stałej temperatury ogrzewanych pomieszczeń powoduje, że sam proces spalania jest efektywny,
  • zakup odpowiedniego pelletu – szczególną uwagę należy zwrócić na wilgotność paliwa.

Ciepło uzyskiwane ze spalania granulatu to najbardziej wydajny i tani sposób na ogrzewanie budynków i domów mieszkalnych. Spalanie mniejszej ilości pelletu zgodnie z zasadami prawidłowego palenia w piecu zagwarantuje większą wydajność, a sam proces staje się jeszcze bardziej ekologiczny.