Jak podają oficjalne badania naukowców z Uniwersytetu Harvarda i University College London, jeden na pięć zgonów w Polsce spowodowany jest wpływem zanieczyszczonego pyłami i gazami powietrza, bezpośrednio wydzielanymi do atmosfery. Pochodzą one ze spalania paliw kopalnych, a głównym ich źródłem są piece i kotły wykorzystywane do ogrzewania domów, budynków i mieszkań w starych kamienicach. Te alarmujące dane wskazują na ogrom problemu, z którego corocznie nie do końca zdajemy sobie sprawę. 

Drugim istotnym elementem jest to, jak najemcy mieszkań i domów rozpalają w piecu. Poniższy artykuł jest swoistą instrukcją, aby wykazać Państwu, w jaki sposób można robić to prawidłowo, a przede wszystkim bezpiecznie.

Czym można palić w piecu węglowym?

Wszechobecny problem ze smogiem zmotywował włodarzy miast do określenia jasnych zasadach dotyczących tego, czym należy rozpalać w piecach. 

Nie narazisz się na konsekwencje prawne, paląc w piecu:

  • grubym, kamiennym węglem
  • nieimpregnowanym drewnem
  • brykietami
  • gazem ziemnym
  • olejem opałowym (lekkim)

Jak rozpalać w piecu? Instrukcja poprawnego rozpalania ognia.

O poprawnie wykonanej czynności świadczy przyjemne ciepło, które odczuwamy mimo mroźnej temperatury na zewnątrz. Natomiast istnieje wiele czynników mogących zakłócić ten proces.

Zadymienie pokoju czy zauważenie wydobywającego się z pieca dymu świadczą o niepoprawnym rozpaleniu. Niepokojące mogą być także wybuchy z pieca czy przewodu kominowego. W skrajnych przypadkach przegrzanie komina odpływowego może doprowadzić do pożaru.

Jak rozpalać w piecu węglowym, a jednocześnie nie zaszkodzić?

Krok 1: Sprawdź, czy piec jest w pełni czysty.

Zarówno piec, jak i szyb kominowy musi pozostać w nienagannej czystości. Niedrożność przewodu kominowego to najczęstszy powód dużego zadymienia i staje się przyczyną problemów w rozpaleniu pieca czy kotła. Sadz osadzająca się na ścianach komina zatyka drożność i tym samym odcina możliwość prawidłowego przepływu powietrza, zmniejszając tym samym tzw. ciąg pieca.

Krok nr 2: Postępuj zgodnie z kolejnością wykonywanych czynności.

  • Podstawą do sukcesu naszej czynności powinien być „żywy ogień”. Na bieżąco powinniśmy monitorować palenisko, aby ogień rozpalał się powoli i rósł w stałym tempie. Gdy nie dostrzegamy takowego, może to świadczyć o zbyt niskiej temperaturze. Grozi to niekontrolowanym wybuchem, ale przyspiesza też proces osadzania się sadzy na ściankach pieca i komina.
  • Aby prawidłowo i skutecznie rozpalić w piecu na samym spodzie układamy papier zmięty w kulki. To zapewni nam szybszy sposób rozpalenia i sprawi, że podkład osiągnie maksymalną temperaturę. Na papierze rozkładamy drobne drewienka i obserwujemy postęp ich spalania. Gdy ogień obejmie większość paleniska, dorzucamy węgiel i cieszymy się z dobrze wykonanej czynności.
  • Istotą prawidłowego rozpalenia jest umiejętność utrzymania dużego ciągu w piecu. W tym pomogą nam otwarte dolne drzwiczki – pamiętajmy jednak, aby nie doprowadzić do nadmiernego dostępu powietrza, w wyniku czego następuje przesadne rozpalenie się ognia. A to, jak wiemy, może doprowadzić do wybuchu czy pożaru.
  • Kolejne partie opału dorzucamy stopniowo i powoli jednocześnie kontrolując stan wypalenia się opału. Zbyt intensywne dorzucenie węgla może zagasić nasze palenisko.
  • Istnieje także druga możliwość rozpalenia w piecu – czyli układanie od góry. Na węgiel nakładamy drewno, a dopiero na samej górze – rozpałkę. Jest to bardziej czasochłonny sposób, ale na pewno mniej zanieczyszczający środowisko. Niweluje także konieczność ciągłej obserwacji paleniska i konieczność częstszego dorzucania opału. 

Jak prawidłowo rozpalić w piecu – podsumowanie

To bardzo ważne pytanie! Drodzy użytkownicy pieców i kotłów – do palenia w piecu używamy tylko ściśle przeznaczonych do tego materiałów! Zachowując tę zasadę, przysporzymy się do ocalenia nadwyrężonego już przez ludzi środowiska, a troska jak rozpalić w piecu stanie się dla nas mglistym wspomnieniem.