Podobają Ci się oryginalne nowoczesne wnętrza, ale jednocześnie chciałbyś mieć w domu kominek, który daje przyjemne ciepło? Czy może mieszkasz w bloku, a marzy Ci się tradycyjny kominek, który dogrzeje Ci Twoje lokum? Sprawdź, czy ogrzewanie biokominkiem jest możliwie i opłacalne.
Czym jest biokominek? Zastosowanie i charakterystyka tego nowoczesnego kominka.
Biokominek to taki rodzaj kominka, w którym zamiast stałego paliwa takiego jak drewno, pellet czy brykiet stosowane jest biopaliwo w postaci płynnej lub żelowej. W większości przypadków jest to ozdobna forma zagospodarowania wnętrza pomieszczenia. Ogień powstający w takim biokominku może palić się od około 2 do 9 godzin w zależności od rodzaju kominka i użytego paliwa. Ogień ten emituje ciepło i w zależności od budowy biokominka oddaje je na zewnątrz.
Czy biokominek jest w stanie ogrzać cały dom jako główne źródło ciepła?
Biokominek nie nadaje się do ogrzewania domu, jako podstawowe źródło ciepła. W zależności od wielkości domu i pomieszczeń w nim występujących może on być wykorzystany jako awaryjna dodatkowa forma ogrzewania. Przeciętne biokominki mają moc grzewczą około 3 kW, natomiast standardowy grzejnik dysponuje mocą od 1,5 kW do 2 kW. Dla porównania tradycyjny pokojowy kominek opalany drewnem wytwarza nawet do 7 kW. Wynika z tego, że gdyby zainstalować biokominek w każdym istotnym pomieszczeniu w razie awarii podstawowego źródła energii biokominki mogłyby utrzymać wystarczającą temperaturę przez jakiś czas.
Plusy i minusy biokominka
Biokominek jest urządzeniem, które posiada ogromną gamę zalet w porównaniu z tradycyjnym kominkiem. Oto kilka przykładów:
- nie wymagają podłączeni do komina — nie ma potrzeby zakładania nawet dodatkowej wentylacji;
- nie emitują szkodliwych dla zdrowia substancji — istnieją wręcz modele, do których można dodać specjalne olejki zapachowe;
- jest bezpieczny dla zdrowia — wytwarza parę wodną i CO2 w ilości porównywalnej do tej, jaka wydychana jest przez jednego człowieka;
- nie wytwarzają popiołu — palenisko nie wymaga czyszczenia, gdyż płyn lub żel spala się całkowicie;
- są mobilne i można je montować w każdym miejscu — jedynym miejscem, gdzie nie można stawiać biokominka, jest położenie blisko materiałów łatwopalnych np. firanek lub zasłon;
- różnorodność designu — na rynku, dostępnych jest ogromny wybór najprzeróżniejszych modeli pasujących do praktycznie każdego stylu mieszkania;
- nie wymaga systematycznego podkładania do kominka — nie ma potrzeby uzupełniania płynu podczas pracy biokominka, raz zalany wkład pali się, aż do wyczerpania płynu lub żelu, albo do wygaszenia ognia.
Czym się kierować wybierając biokominek i paliwo do niego?
Wybierając odpowiednie do naszego domu czy mieszkania urządzenie w postaci biokominka, zazwyczaj kierujemy się designem oraz ceną. Warto jednak zwrócić uwagę na materiały, z jakich został wykonany. Odpowiednio dobrana moc i wielkość zbiornika na biopaliwo również są ważne. Jeśli lubisz wygodę i cenisz sobie nowoczesne rozwiązania, zwróć uwagę na modele ze zdalnym pilotem lub ze zbiornikiem przeznaczonym do aromaterapii.
Paliwo do biokominka powinno być dobrane do modelu urządzenia. Biopaliwo w płynie przeznaczone jest do specjalnych pojemników znajdujących się w ekokominku, natomiast to w żelu dostępne jest w puszkach, które to po wstawieniu do urządzenia są zapalane.
Podsumowanie: czy ogrzewanie domu biokominkiem jest możliwe i opłacalne?
Jeśli pragniesz ogrzać biokominkiem cały dom, to niestety nie ma takiej możliwości. Jako chwilowe, awaryjne źródło ciepła biokominek jak najbardziej się sprawdzi, ale tylko w pomieszczeniu, w jakim się znajduje. Czy zatem grzanie biokominkiem jest opłacalne? Jako podstawowe urządzenie do ogrzewania domu czy też mieszkania — nie. Jako opcja dodatkowa — jak najbardziej.