Od wieków węgiel brunatny był używany jako paliwo grzewcze. Był stosunkowo tani, bardzo wydajny i ogólnodostępny. Z biegiem czasu i rozwojem alternatywnych sposobów na ogrzanie domu węgiel stracił na swojej popularności i zaczął być zastępowany przez odnawialne źródła energii. Jeśli jednak zastanawiasz się nad paleniem w piecu węglem brunatnym, zapoznaj się z plusami i minusami takiego rozwiązania.

Węgiel kamienny do ogrzewania domu. Jaki kupować i na co zwrócić uwagę?

Węgiel kamienny sprzedawany jest w trzech formach: kostka, orzech lub groszek. 

Kiedyś węgiel kamienny był najtańszym i najczęściej wybieranym paliwem grzewczym używanym do ogrzania domu, ale na chwilę obecną przez problemy z importem i trudną dostępnością, takie rozwiązanie jest raczej nieopłacalne. Mimo wszystko warto pamiętać, że węgiel węglowi nierówny i przy zakupie należy zwracać uwagę na parametry. Węgiel najwyższej klasy może mieć nawet dwukrotnie lepszą kaloryczność niż ten niższej.

Piec na węgiel — czy wciąż opłaca się go montować ?

Mimo tego, iż przy użyciu wysokiej jakości węgla jego wartość opałowa jest znacząca i koszty eksploatacji oraz wszelkiego rodzaju napraw kotła są stosunkowo niskie to cena tego surowca, na chwilę obecną odstrasza. Dostępność tego paliwa grzewczego jest już dużo lepsza, ale cena wciąż jest wysoka i mimo wszystkich rządowych dopłat, montowanie do domu pieca węglowego jest nieopłacalne. Warto pamiętać również, że choć na chwilę obecną wszelkie wymogi antysmogowe są zawieszone, to kiedyś najprawdopodobniej powrócą i wymiana pieca węglowego na coś bardziej ekologicznego będzie konieczna.

Wady ogrzewania domu węglem kamiennym

Ogrzewanie domu przy pomocy węgla kamiennego ma sporo minusów. Rozważając taką formę paliwa grzewczego, warto zapoznać się z kilkoma z nich:

  • węgiel brudzi wszystko — zaczynając od miejsca składowania, a na ubraniach kończąc;
  • jest nieekologicznym paliwem grzewczym — wysoka emisja co2 sprawia, że wytwarzany smog przekracza normy i jest szkodliwy dla środowiska i człowieka;
  • węgiel potrzebuje miejsca składowania — kotłownia nie dość, że musi być spora, to koniecznie powinna także być suchym pomieszczeniem o dobrej wentylacji;
  • szybko się pali i wydziela dużo popiołu — właśnie z tego względu trzeba często dokładać węgiel i wybierać wytworzony popiół, co może być bardzo męczące;
  • trzeba mieć odpowiedni komin — aby móc podłączyć piec węglowy trzeba dysponować odpowiednim kominem i czyścić go w miarę regularnie;
  • kotły na węgiel nie mają możliwości podgrzewania wody — trzeba zakupić oddzielne urządzenia, które będzie do tego przeznaczone.

Węgiel brunatny czy węgiel kamienny — różnice w użytkowaniu

Zastawiając się nad zakupem węgla jako paliwa grzewczego, warto wiedzieć, że występuje on w dwóch odmianach, jako węgiel kamienny i węgiel brunatny. Najbardziej popularny i najczęściej użytkowany w codziennym życiu jest węgiel kamienny. Przy wysokiej jakości tego surowca można się spodziewać kaloryczności prawie dwukrotnie większej niż przy węglu brunatnym. Dodatkowo sześciokrotnie niższa wilgotność i dużo mniejsza emisja siarki podczas spalania sprawia, że węgiel kamienny góruje nad brunatnym. Przez swoją większą wilgotność węgiel brunatny pali się słabiej i trzeba go wciąż podkładać, co w konsekwencji prowadzi do większego zużycia. Do tego wyższa zawartość popiołu zmusza do częstszych wycieczek do kotłowni.

Podsumowanie: czy ogrzewanie domu węglem kamiennym się opłaca?

Czy ogrzewanie na węgiel kamienny się opłaca? Na chwilę obecną na pewno nie. Czy w przyszłości może być inaczej? Raczej też nie. Świadomość ekologiczna jest tak duża, że dopóki nie znajdą się nowe rozwiązania na zmniejszenie emisji CO2 podczas spalania węgla, tego typu ogrzewanie nie ma szans na przetrwanie. Jeśli zatem zamierzasz zamontować, piec na węgiel zapoznaj się z odpowiednimi ustawami i sprawdź, czy w ogóle masz jeszcze taką możliwość.