Biopaliwa to niezwykle ekologiczne i nowoczesne produkty, które dzięki temu, że powstają z odnawialnego źródła energii, jakim jest biomasa, uznawane są za nośnik tejże energii. Mogą służyć do ogrzewania nie tylko domu, ale również obiektów przemysłowych w sposób przyjazny środowisku naturalnemu. Dowiedz się zatem, czy warto inwestować w piec na biopaliwa?
Biopaliwa — co to takiego i jak je klasyfikować?
Biopaliwa to nic innego jak wszystkie paliwa powstałe z przetworzonej biomasy. Ze względu na formę podzielić je można na:
- stałe — np. brykiet, trociny, pellet itp.;
- ciekłe — biobenzyny produkowane np. z olejów roślinnych lub kukurydzy;
- gazowe — biogaz lub gaz generatorowy (gaz drzewny).
Innym podziałem biopaliw jest podział na paliwa:
- pierwszej generacji (konwencjonalne) — mogą być wytwarzane z oleju roślinnego, skrobi lub cukru;
- drugiej generacji (ulepszone) — mogą być wytwarzane z trwałego surowca. Biopaliwem drugiej generacji jest np. olej napędowy z drewna, biowodór, bioetanol lub etanol celulozowy;
- trzeciej generacji — mogą być wytwarzane z glonów lub innych mikroorganizmów.
Piec na biopaliwa — charakterystyka i zastosowanie
W zależności od tego, na jakie biopaliwo się zdecydujesz, piec do niego przeznaczony może wyglądać i spełniać różne funkcje. Jeśli Twój wybór padnie na biopaliwa stałe, takie jak pellet czy brykiet piec do nich przeznaczony jest zazwyczaj całkowicie zautomatyzowany i bardzo czysty w użytkowaniu. Może służyć jako centralne ogrzewanie w domu i dzięki swoim funkcjom pozwala na prawie bezobsługowe korzystanie oraz kontrolę pracy raz na kilka dni. Jego wadą jest jednak miejsce niezbędne do jego ulokowania oraz dość wysoka cena.
Jeśli natomiast wybierzesz biopaliwa płynne, to niezbędny będzie Ci biokominek. Nie ma on wprawdzie możliwości zapewnienia ciepła w całym domu, ale śmiało może służyć za dodatkowe źródło ciepła i jest w stanie ogrzać pomieszczenie, w którym się znajduje. Biokominki są nowoczesne i można je dopasować praktycznie do każdego wnętrza, a co ważne nie potrzebują dodatkowych kominów czy przewodów wentylacyjnych. Są mobilne, można je montować w dowolnym miejscu i są stosunkowo wydajne.
Piece na biopaliwa czy piece na inne paliwa — co wybrać i na jakiej podstawie?
Chociaż biokominki z powodzeniem zaliczają się do pieców na biopaliwo, w tym zestawieniu nie będą brane pod uwagę. Piece na biopaliwa stałe cechuje w szczególności wysoki poziom zautomatyzowania, co jest ogromną zaletą, w porównaniu np. do pieców węglowych. Są czyste w użytkowaniu i nie wymagają częstego opróżniania z popiołu. Mimo tych zalet w porównaniu np. do pieców gazowych piece na biopaliwa stałe wymagają nieustannej obsługi, nawet jeśli jest ona niezbędna tylko raz na kilka dni. Kolejnym minusem jest konieczność posiadania miejsca na składowanie opału. W przypadku pomp ciepła czy też pieców na gaz ten problem nie występuje.
Podsumowanie: czy warto inwestować w piec na biopaliwa?
Piece na biopaliwa płynne są idealnym rozwiązaniem w przypadku braku możliwości zainstalowania kominka na drewno lub gdy zależy nam tylko na dogrzaniu pomieszczenia, a nie na centralnym ogrzewaniu domu. Natomiast piece na biopaliwa stałe mogą śmiało zapewnić ciepło w całym budynku. Czy warto zatem inwestować w piec na biopaliwa? Odpowiedź jest uzależniona od kilku czynników. Po pierwsze: do czego ma służyć ten piec? A po drugie: jakie są inne możliwości? Dla przykładu: czy istnieje możliwość podłączenia gazu do domu lub, czy posiadasz środki finansowe na zakup i montaż pompy ciepła?