Polska to europejskie zagłębie węglowe. Choć faktem jest, że Polska w ciągu ostatnich lat znacznie ograniczyła wydobycie węgla kamiennego, to nadal zajmuje ona pierwsze miejsce w Unii Europejskiej. Niestety znaleźliśmy się w dość trudnej sytuacji, ponieważ dopadł nas deficyt braku węgla w Polsce. Nasz węgiel posiada wysoką kaloryczność, jednak cena tego węgla jest znacznie wyższa, w porównaniu do której byliśmy przyzwyczajeni przez ostanie lata. Zatem ile za niego zapłacimy i czy możemy starać się o dodatek węglowy?
Cena węgla krajowego – ile trzeba zapłacić za tonę tego surowca?
Ceny węgla w Polsce w roku bieżącym wzrosły czterokrotnie. Cena tony węgla w naszym kraju wzrosła z 800 zł do około 4 – 5 tysięcy złotych za tonę. Polacy ciągle zmagają się z drastycznie wysokimi cenami węgla oraz z jego ograniczoną dostępnością. Z pomocą przychodzą inne państwa, które sprzedają opał. W ostatnich miesiącach możemy starać się o wsparcie finansowe w związku z trudną sytuacją w naszym kraju. Dodatek węglowy to jednorazowe wsparcie w kwocie 3 000 zł dla każdego gospodarstwa domowego, które to widnieje w rejestrze państwowym. Przysługuje on tym mieszkańcom, dla których głównym źródłem ogrzewania jest:
- kocioł na paliwo stałe,
- kominek,
- koza,
- ogrzewacz powietrza,
- trzon kuchenny,
- piecokuchnia,
- kuchnia węglowa,
- piec kaflowy na paliwo stałe.
Czy warto kupować węgiel krajowy?
Obecnie jesteśmy w bardzo trudnej sytuacji. Polskie Spółki Węglowe mają znacznie ograniczone możliwości przerobowe i zwyczajnie nie wydobywamy zbyt dużej ilości naszego polskiego węgla. Z kolei ze względu na sytuację światową spowodowaną wojną na Ukrainie – krajowy węgiel, posiada bardzo dobrą kaloryczność i mimo to, zawsze byliśmy z niego zadowoleni, ponieważ służył nam w okresie zimowym jako paliwo do ogrzewania naszych domów. Kolejna przyczyna jest to, że nasze piece są też przystosowane do naszego środka opałowego.
Czy w Polsce zabraknie węgla opałowego?
Sytuacja związana z ogrzewaniem w zbliżającym się wielkimi krokami sezonem grzewczym staje się coraz bardziej stresująca, dlatego wiele osób nie chce czekać na zakup węgla w Polsce i decyduje się na jego zakup z importu.